Jaki piasek dla chomika do suchej kąpieli wybrać? Który najlepszy do kuwety?

| 0 Komentarzy
Jaki piasek kąpielowy dla chomika? Co należy wziąć pod uwagę, wybierając piasek dla chomika?

O piasek dla chomika powinien zadbać każdy właściciel tych małych i uroczych stworzeń. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że gryzonie z długą sierścią, krótkimi łapkami i małym pyszczkiem nie zawsze mogą sobie same poradzić z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny. Co więcej, warto podkreślić, że chomiki nie są przystosowane do wodnych kąpieli. Powodem tego jest jej niewielki dostęp w ich naturalnych środowiskach. Wobec tego pozostaje doskonały i sprawdzony sposób, jakim są kąpiele w piasku. Więcej na temat pielęgnacji chomików znajdziesz w dalszej części tekstu.

Piasek dla chomika

Kąpiel to bardzo ważna część higieny chomika. Zwierzątko to bowiem podczas kąpieli pozbywa się z sierści wytwarzanych olejków oraz drobin brudu i kurzu, dokładnie tak, jak robią to chomiki żyjące na wolności. Dlaczego warto stosować piasek dla gryzoni? Tarzanie się w piasku lub kopanie pozwala na zachowanie sierści w doskonałej kondycji przez długi czas oraz na rozczesanie jej.

Czy chomika można kąpać przy zastosowaniu wody? Należy wyróżnić informację, że chomiki – zarówno hodowlane, jak i żyjące na wolności – nie są fanami kąpieli wodnych. Woda mogłaby zmyć z sierści cenne olejki, utrzymujące skórę i futro w dobrym stanie. Wymywanie olejów mogłoby doprowadzić do alergii skórnych, dlatego nie należy kąpać chomika w wodzie. Wyjątek stanowią przypadki, gdy chomik ubrudził się czymś, czego nie jest w stanie się pozbyć w czasie piaskowej kąpieli, a co zagrażałoby jego zdrowiu.

Piasek w sierści chomika w niczym mu nie przeszkadza. Bardzo ważne, by jego ziarna były możliwie wielkie, chłonące wilgoć i o nieostrych krawędziach. Produkty dla innych gryzoni lub ptaków nie sprawdzają się w przypadku chomików – ziarna mineralne są im całkowicie zbędne, natomiast niewielki przesiew produktów dla szynszyli i myszoskoczków to gwarancja podrażnień oczu i układu oddechowego biednego chomika, który się w nich wykąpie.

Rodzaj piasku, jaki wykorzystamy (zapachowy lub bezzapachowy) zależy tylko od właściciela i jego upodobań, a przede wszystkim preferencji chomika. Brak jakichkolwiek przeciwwskazań dotyczących woni piasków przeznaczonych do kąpieli, jednak po kilku kąpielach z pewnością zauważymy, który rodzaj piasku najbardziej odpowiada naszemu chomikowi.

Jak najlepiej przeprowadzić chomiczą kąpiel w piasku? Potrzebne nam będzie dostosowane do rozmiaru chomika naczynie, które do połowy wypełnimy piaskiem. Wrzucony do środka chomik z zapałem zacznie się w nim tarzać, oczyszczając swoje futerko. Niektóre chomiki uwielbiają piaskowe kąpiele, podczas gdy inne absolutnie za nimi nie przepadają. Zdaje się, że zależy to wyłącznie od osobistych upodobań danego „chomiczego obywatela”. Bez względu jednak na to, czy kąpiele będą dla niego atrakcyjne czy nie, należy odpowiednio często mu je zapewniać. Oczyszczenie sierści z różnych zabrudzeń, gromadzących się na nim olejów i kawałków jedzenia jest niezwykle ważne.

Jaki piasek do kuwety dla chomika?

Chomiki to niewielkie i bardzo delikatne stworzenia, które wymagają odpowiednich warunków do zachowania zdrowia w dobrym stanie. Bardzo ważna jest dla nich higiena, ponieważ nawet najmniejsze zaniedbania w tej dziedzinie mogą doprowadzić do wydzielania się trujących toksyn, wpływając tym samym bardzo groźnie na stan chomika.

Podstawowym krokiem, zapewniającym chomikom odpowiedni poziom higieny w klatce, jest wybór odpowiedniej ściółki i częsta jej wymiana. Najpopularniejszym wyborem są zazwyczaj trociny lub wióry. Przy ich wyborze musimy jednak zwrócić uwagę na to, by nie pyliły. Oprócz nich często wybierana jest także ściółka: konopna, bawełniana, kukurydziana czy lniana.

Równie ważny w klatce chomika jest piasek. Chomiki bardzo często wykorzystują piasek do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Piasek i różnego rodzaju żwirki to podstawa higieny tych małych gryzoni, pochłaniające brzydkie zapachy i utrzymujące czystość w chomiczych domkach i klatkach.

Zakupienie produktu, który zapewni chomikowi odpowiednią higienę, jest ważnym zadaniem, jakie czeka na właściciela. Najważniejsze cechy piasku do kuwety to:

  • duże ziarna,
  • tworzenie grudek w przypadku zamoczenia,
  • doskonałe suszenie odchodów i chłonięcie moczu – wchłanianie wilgoci,
  • niewielka lepkość mokrych grudek.

Zapachowy piasek pomoże na zachowanie świeżości przez dłuższy czas. Piasek do kuwety jest także zazwyczaj lepszym rozwiązaniem niż trociny dla chomika. Zabrudzone trociny są bardziej wonne i częściej trzeba je wymieniać, poza tym trociny często mogą pylić, ze szkodą wpływając na układ oddechowy zwierzęcia.

Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać chomikowi piasku pochodzącego z plaży, lasu, piaskownicy czy tym podobnych miejsc. Przede wszystkim taki piasek może zawierać mnóstwo zanieczyszczeń i pasożytów, a także ostrych elementów (np. kawałki muszelek w piasku z plaży), które mogłyby zranić zwierzątko. Piasek tego typu ma także inny kształt – są to ziarna o ostrej krawędzi, którymi nietrudno skaleczyć delikatnego chomika.

Warto wiedzieć!

Poszukując produktu dla gryzonia w piaskownicach lub innych miejscach, z których można pobrać piasek nie jest zalecane. Te piaski, nawet mimo gotowania, które ma pozbyć się z nich bakterii, zawierają wiele pyłu, są niezwykle ostre i po prostu nie nadają się do użytku. Same bakterie mogą spowodować wiele chorób u gryzonia i doprowadzić nawet do jego śmierci. Piaski i inne niezbędne wyposażenie należy kupować w sprawdzonych sklepach lub u weterynarzy. Najlepiej korzystając z najwygodniejszej formy – Internetu.

Zalety i wady piasku dla chomików

Wahasz się jeszcze nad zakupem piasku dla chomika? Być może krótkie podsumowanie wspomnianych dotychczas zalet i wad pozwoli Ci podjąć decyzję:

ZALETY

  • pomaga dbać o higienę w klatce,
  • neutralizuje brzydkie zapachy,
  • jest naturalnym sposobem czyszczenia futra przez chomiki ze wszelkich zanieczyszczeń,
  • zapewnia gryzoniom wiele zabawy.

WADY

  • jego koszt może być dość wysoki,
  • musi to być piasek dla chomików ze sklepu – zebrany na plaży, w lesie czy w piaskownicy nie nadaje się do użytku,
  • zastosowanie piasku może nie być korzystne w przypadku ran lub choroby zwierzątka.

Piasek nie jest niezbędny dla chomika. Czy zatem warto?

Decyzja o hodowaniu w domu chomika powinna być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z podstawowymi potrzebami tego uroczego, małego zwierzątka. Przede wszystkim w podstawowym wyposażeniu powinna znaleźć się odpowiednich rozmiarów klatka, poidełko, miseczka na pokarm i domek, w którym zwierzak może się schronić.

Wśród akcesoriów, poniekąd „dodatkowych”, znajduje się piaskownica dla chomika. Nie jest to wprawdzie ekwipunek konieczny, jednak warto podkreślić, jak dużą rolę odgrywa. Jest to urozmaicenie, które może wpłynąć doskonale na samopoczucie sierściucha. Zadowolenie rozpoznasz po tym, gdy będzie się on bawił: grzebiąc i turlając się w piasku. Jednocześnie warto wspomnieć, że akcesorium to nie jest niezbędne dla żadnego z gatunków chomików. Tylko od właściciela zależy, czy pragnie by jego podopieczny bardziej mógł zadbać o higienę osobistą.

Dla ułatwienia decyzji warto jeszcze raz podkreślić najistotniejsze fakty dotyczące piasku dla chomików. Jest to ich główny środek higieny. Zarówno dziko żyjące na wolności chomiki, jak i te hodowlane, nie lubią kąpieli w wodzie. Mogłaby ona bowiem zmyć drogocenne oleje, którymi pokryta jest sierść chomików, doprowadzając tym samym do chorób skórnych. Kąpiele w piasku pozwalają chomikom skutecznie oczyścić sierść, gwarantując przy tym wiele zabawy – większość chomików wręcz uwielbia piaskowe kąpiele.

Właściciele, którzy nauczą swojego chomika załatwiania potrzeb do kuwety z piaskiem, także na tym zyskają. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by częściej wymieniali trociny i myli klatkę lub transporter dla gryzoni.

Przyjemność pozbycia się tych obowiązków kosztuje kilkadziesiąt złotych za piasek ważony w kilogramach, natomiast szczęście własne i gryzonia pozostają wartością bezcenną. Pytając więc, ile kosztuje piasek dla chomika, należy odpowiedzieć, iż naprawdę niewiele. Czy warto? Zdecydowanie tak.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.